Postupak štimanja gitare sa kromatskim štimerom nastavak je prijašnjeg članka u kojem smo obradili osnove koje je potrebno savladati da biste štimer koristili na ispravan način, pa ukoliko niste svakako pročitajte članak štimer za gitaru.
Za postupak štimanja koristiti ću akustičnu gitaru i kromatski štimer kojeg ću postaviti na postavku štimanja s mikrofonom.
POSTUPAK ŠTIMANJA
1.E žica (najtanja) - 329.6 Hz

←
C C# D D# E F F# G G# A A# B

✔
C C# D D# E F F# G G# A A# B
2.B žica - 246.9 Hz

→
C C# D D# E F F# G G# A A# B

✔
C C# D D# E F F# G G# A A# B
3.G žica - 196.0 Hz

→
C C# D D# E F F# G G# A A# B

✔
C C# D D# E F F# G G# A A# B
4.D žica - 146.8 Hz
Nakon trzanja 4.D žice, kromatski štimer pokazuje da se intonacija žice nalazi na tonu A# točnije na frekvenciji 117.8 Hz što je po kromatskoj ljestvici dva tona niže od D tona. Žicu je u ovom slučaju potrebno zategnuti.
→
A A# B C C# D D# E F F# G G#

✔
A A# B C C# D D# E F F# G G#
5.A žica - 110 Hz

→
C C# D D# E F F# G G# A A# B
Nakon zatezanja 5.A žice za otprilike 1/3 okretaja dobivamo A ton, te dodatnim laganim okretajima (fino štimanje) centriramo frekvenciju, odnosno pokazatelj na 110 Hz, što znači da je 5A žica uštimana te možemo krenuti na sljedeću žicu.
✔
C C# D D# E F F# G G# A A# B
6.E žica (najdeblja) - 82.4 Hz
Nakon trzanja 6.E žice, kromatski štimer pokazuje da se intonacija žice nalazi na tonu F točnije na frekvenciji 88.5 Hz što je po kromatskoj ljestvici pola ton više od E tona. Žicu je u ovom slučaju potrebno opustiti.
←
C C# D D# E F F# G G# A A# B
Nakon opuštanja 6.E žice za otprilike 1/2 okretaja dobivamo E ton, te
dodatnim laganim okretajima (fino štimanje) centriramo frekvenciju,
odnosno pokazatelj na 82.4 Hz (sredinu), što znači da je 6.E žica uštimana te smo time završili štimanje svih 6 žica akustične gitare.
✔
C C# D D# E F F# G G# A A# B
Savjeti za štimanje gitare
- Uvijek uštimajte gitaru prije nego je krenete svirati.
- Izbjegavajte ostavljati gitaru u prostorijama s velikim promjenama temperature. Razlika temperatura jako utječe na samu gitaru a posebno na štim gitare. Također i najmanji udarci ili padovi gitare mogu raštimati gitaru. Za najbolju zaštitu odložite je u kofer ili kvalitetniju navlaku, to se posebno odnosi ukoliko gitaru nosite na satove gitare ili svirku.
- Bez obira na kromatski štimer svima preporučam da vježbate tradicinalnu metodu štimanja gitare po sluhu, odnosno relativno štimanje koje smo obradili u članku štimanje gitare. Vježbanje štimanja gitare po sluhu, s vremenom, učiniti će vas boljim glazbenikom. Naravno ukoliko ste u bučnom okruženju, štimanje gitare metodom 5. praga neće vam puno pomoći. Zato je dobro sa sobom uvijek imati kromatski štimer koji će vam olakšati posao štimanja gitare.
- Ukoliko mjenjate žice na gitari, naučite ih postavljati na ispravan način. Loše postavljene žice mogu jako utjecati na štim gitare.
- Da bi žica gitare duže ostala u štimu, pri štimanju uvijek pokušajte zatezanjem uštimati žicu radije nego opuštanjem. Recimo ako štimate 1.E žicu i na displeju kromatskog štimera intonacija žice pokazuje povišeni ton E, umjesto da lagano opuštate žicu da bi centrirali pokazatelj na sredinu tona E radije je prvo malo više opustite te je ponovo lagano zatežite do tone E. Sa ovim sistemom štimanja žice na gitari će više držati štim.